Projektový den „Pestrá strava bez chemie“

Ve třídě 2.A proběhl den v rámci projektu „Pestrá strava bez zbytečné chemie“ pod vedením výživové poradkyně. Děti se vžily do rolí kuchařů a kuchařek. Někteří se za ně i převlékly, protože dostaly zástěrky, čepice i vařečky. Obdržely do skupin recepty a ihned věděly, co mají dělat. Našly si potřebné suroviny na velkém stole, chopily se velmi zručně kuchyňských nástrojů a nádobí a pustily se do toho. Pečlivě četly recepty a krásně spolupracovaly. Vyráběly si svačiny z celozrnného pečiva a vlastnoručně namíchaných pomazánek několika druhů a barev.  Malé kousky připravily na ochutnávání pro kamarády a velkou svačinu přichystaly jako „modelku“ pro focení. Jedna svačina byl také těstovinový salát. A mohlo se jít ochutnávat a hodovat. To byla také jedna z těch veselých částí. Tuňáková pomazánka málem ani nestihla focení, červená z řepy byla vynikající a zelená z avokáda se také těšila velkým pochvalám. Čočková překvapila svou vynikající chutí téměř každého. A těstovinový salát nádherně nachystaný a nazdobený v miskách čekal jen malou chvilku, než ho děti s chutí snědly. Se všemi dobrotami se velmi ochotně podělily i s paní učitelkou a kuchařkami. Ochutnat přišli také někteří rodiče. S úklidem si děti poradily také celkem dobře, i když paní učitelka se také hodně zapojovala. Na závěr děti dostaly certifikáty a magnetky, ze kterých měly velikou radost. Jsou prostě stvořeny, aby tvořily a učily se něco nového. Celou dobu bylo vidět, jak je to baví. A jak byly zručné! Nádhera pozorovat. Byla s nimi velká radost pracovat. Ve Vaší škole jsem se cítila opravdu dobře!

Vzkaz pro rodiče:

– ušetřete čas i peníze, ošetřete zdraví vaší rodiny

– dejte dětem recepty a nechte je tvořit, strouhat, míchat, zdobit a nakonec zabalit s sebou do školy.

– co si samy vyrobí, to si taky s radostí sní.

S chutí S vůlí S Míšou

Michaela Nehasilová, výživová poradkyně