Pondělí, 17. 9. 2018, 13 hod.: Cesta vlakem proběhla klidně včetně přestupu v Čerčanech, což jsme v tak velkém počtu ani nečekali. Následující dvoukilometrová cesta byla pro některé trošku náročnější, prý „neradi chodí“. Ubytovali jsme se a hned začali plnit první úkol, který odstartoval adaptační aktivity. K obědu jsme měli knedlo-zelo-vepřo a těšíme se na odpolední program.

21,30: Je po večerce, máme za sebou první den a těšíme se na den příští. Hráli jsme spoustu her, během kterých jsme se poznávali, poznávali své třídní učitele i sebe sami. Zjišťovali jsme, jak jsme či nejsme empatičtí, stavěli město…Zítra toho bude také spousta, tak dobrou noc!

Úterý, 18. 9. 2018, 9,30 hod.: Noc byla klidná a chladná, ale ráno nás přivítalo sluníčko, jehož paprsky teď už zase nabývají na síle. Dopoledne je věnováno tvorbě pravidel třídy a kooperativním hrám – není jednoduché proplést se pavučinou lan mezi stromy a nejde to bez vzájemné spolupráce; je třeba vymyslet taktiku na ťuknutí na klávesnici v co nejkratším čase; a jak to udělat, aby skupina přenesla z jednoho místa na druhé míček, který je uprostřed kružnice z provázků?

Úterý, 18. 9. 2018, 16,20 hod.: Před obědem jsme ještě zvládli nacvičit a předvést několik koncertů s ozvučnými rourami. (Budete je moci obdivovat ve fotogalerii, ale až po našem návratu.) Po obědě byl polední klid prodloužen z 30 na 45 minut, protože mnozí neumí poslechnout, a to se prostě nevyplácí. Odpoledne jsme se snažili zvládnout techniky Mindfulness, skládali jsme z nalezených písmen větu (Kdo pravidla bude ctít, bude se mu dobře žít!) a každý z účastníků adaptačního kurzu si vytvořil své naprosto originální tričko, které si přiveze domů. Po odpolední svačině, domácím ovocném koláči, se jen zaprášilo. Po večeři budeme odcházet od táboráku do nočního lesa…To ale jistě všichni zvládneme a zítra se probudíme do posledního dne našeho adaptačního výjezdu.

Středa, 19. 9. 2018, 9,30 hod.: Ano, zvládli to všichni a překonat (zbytečný) strach byl příjemný pocit. Nejen o těch pocitech jsme si vyprávěli u táboráku, takže večerka byla prodloužena. Ráno se ale mnohým moc nechtělo vstávat. Právě teď probíhají volby do školního parlamentu, reflexe a před obědem si sbalíme batohy včetně dárečku na cestu domů. Vlak nám jede ve 14, 07 a na Nádraží Vršovice bychom měli přijet v 15, 17 hod.

Vážení rodiče, děkujeme, že jste respektovali naše přání, aby vaše děti byly 3 dny off-line. (7 mobilů, které si u mě žáci uschovali, předám dle dohody na cestě zpět.) Děkuji skupině pedagogů – Mgr. Hůlové, Mgr. Drahorádové, Mgr. Jelínkovi a BcA. Havlicemu, školním psycholožkám Mgr. Víchové a Mgr. Medové za přípravu a realizaci nabitého programu. Teď už si můžeme jen přát, aby pozitivní pocity, které si odvážíme, přetrvaly až do konce deváté třídy. Pokud se chcete o svých dětech dozvědět jednotlivě, jak se během adaptačního kurzu projevovaly, jistě k tomu bude příležitost např. na listopadových tripartitních schůzkách.

Jana Churáčková