Abaku liga a Pythagorovy Vary

V posledních měsících naší školu ovládla hra jménem Abaku. Jedná se o hru na principu známého Scrabblu jen s tím rozdílem, že místo písmenek pracujeme s čísly. Vytváříme takzvaná abakučísla. To jsou číselné řady, ve kterých je použita jedna matematická operace a rovná se, tedy například 246 (2+4=6). Hrajeme s počítačem a hrajeme i online spolu. Zahájili jsme školní Abaku ligu a předháníme se, kdo vymyslí lepší příklad. Zároveň jsme zahájili ,,lov“ poznávacích značek. Vytvořili jsme smyšlené městečko Pythagorovy Vary. Obyvatele Pythagorových Varů poznáte podle toho, že mají zvláštní značky. Na těchto SPZ jsou totiž abakučísla. Zajímají nás jen poslední čtyřčíslí, tedy například v SPZ 1A1 6848 jde o čísla 6848, které v abaku hře tvoří 6.8=48. Musí být ale použité všechny čtyři číslovky! Ulovení SPZ znamená vyfocení oněch čtyř čísel. Tuto fotografii pak nalepíme na plakát, který jsme vytvořili. Zapojit se mohou všichni, a to i vy. Hezký lov!

Tereza Kubová, učitelka matematiky a fyziky