Motýli – koutek živé přírody v 1.B

Žáci 1. B si do třídy pořídili housenky babočky bodlákové. Pozorovali tak přímo ve třídě její proměnu v krásného motýla. Během celého pozorování vytvářeli deník pozorovatele, kam si zaznamenávali vývoj a jejich změnu. Doplňovali ho obrázky kreslenými i přímo fotkami našich housenek a později i motýlů. Dozvěděli se informace nejen z pozorování, ale i z odborných materiálů, jako jsou encyklopedie a internet. Když housenky dorazily, byly velké okolo 1 cm, po týdenním nepřetržitém krmení se dostaly na délku 4 cm.  Housenkové období trvalo 8 dní. Během jednoho dne se zakuklilo všech 10 housenek. Po té byly přemístěny do připraveného motýlária, kde se vylíhnou a budou do doby, než budou dětmi vypuštěny. Přesně za 7 dní se začaly kukly klubat. Děti viděly během celého dne vylíhnutí všech motýlů. Jejich otvírání křídel a první let. Jejich potravou, než jsme je vypustili, byl ředěný agávový sirup, voda, pomeranče, mandarinky, jahody a květy šeříku. Po týdenní pozorování motýlů jsme je za slunného dne vypustili. Nejen děti z 1. B pozorovaly jejich vývoj, ale přišli se podívat i žáci jiných tříd. Nechyběli ani rodiče žáčků, které tento projekt zaujal. Velice mě těšilo nadšení dětí, které při tomto projektu projevovaly. Každodenně mě informovali, co se děje. Tato zjištění hlásili i rodičům. Myslím, že pozorovat celé vývojové stádium babočky bodlákové bylo pro děti velmi zajímavé a doufám, že se s těmito zjištěními budou dále „chlubit“.

Tereza Jersáková, třídní učitelka 1.B