Archiv 2. října 2019

Říjnová EDUKAVÁRNA

Děkujeme všem rodičům a kolegyním, kteří navštívili naši první edukavárnu v letošním školním roce. Povídali jsme si o testování – o jeho smyslu, kladech a záporech, o sytému testování v naší škole a o práci s výsledky. Od jedné maminky jsme se dozvěděli o tom, že se testují už i děti v mateřských školkách. Tématem našich rozhovorů byla i práce na projektu Mozaika Sametu – některé z pamětnic na vzrušenou dobu před téměř třiceti lety vzpomínaly a jedna kolegyně s velkou úctou hovořila o bývalé ředitelce školy paní Jarmile Králové.

Daniel Abrhám, Jana Churáčková, Martina Černá a Barbara Hůlová

Malované hrnečky

Poslední zářijový den si žáci 2. tříd v rámci pracovních činností a v souvislosti s učivem prvouky o podzimu vytvořili hrnečky na podzimní čaj. Zkušená paní výtvarnice přinesla všechen potřebný materiál. „Smutné“ bílé hrnečky se v rukou dětí rychle proměňovaly. Práce děti zaujala, dodržovaly pravidla pro práci s barvami, které se nedají vyprat. Hrnečky se dětem moc povedly. Snad jim budou dlouho sloužit.

Jitka Čalová a Markéta Švandrlíková, učitelky druhých tříd

Provoz aut před školou

Vzhledem k opakujícím se problémům v „zálivu“ před školou, kde  dochází někdy i k ohrožení chodců – dětí, připomínáme pravidla provozu v obytné zóně a žádáme řidiče o jejich dodržování:

Provoz v obytné a pěší zóně

Měření hluku

V minulých dnech proběhlo na naší škole měření hladiny intenzity zvuku. Měření prováděli žáci našich devátých tříd a následně výsledky i zpracovali. Oproti minulému roku se toho u nás moc nezměnilo a výsledky jsou téměř stejné. Průměrná hladina intenzity zvuku ve třídách během hodiny je 65,5 dB, během přestávky je to 80,71 dB. Na chodbách je během vyučovacích hodin hladina zvuku 60,5 dB a o přestávkách 80,73 dB. Pro představu šum listí vydává 20 dB dB a motorka 80 dB.

měření hladiny intenzity zvuku

Tereza Kolářová, učitelka fyziky

Dráha a trajektorie

Víte,  jaký je rozdíl mezi dráhou a trajektorií? Sedmáci už ano. Dnes si během fyziky vyzkoušeli počítání rychlosti. K pokusu využívali malé autíčko, na které přilepili fixu tak, aby vyznačovalo trajektorii. Tu žáci pak pomocí provázku změřili a HURÁ … Dráha je na světě! Spočítat jeho rychlost už pak byla hračka.

Tereza Kolářová, učitelka fyziky

Drakiáda

Letos děti ze 2. tříd samy projevily zájem „provětrat draky“ – ať už ty loňské, kteří přežili, nebo prý zbrusu nové, nachystané právě k tomuto účelu. Paní učitelky jejich přání vyslyšely a pouštění draků se uskutečnilo ve středu 2. října na kopečku, ve vrhačském sektoru slávistického stadionu. Od rána jsme čekali, zda počasí dovolí, a vyrazili jsme. Přinesení draci měli roztodivné tvary a barvy, byli i poměrně velcí, zkrátka nádherní. Někdo se zdržoval stavěním draka, nicméně nakonec se všem podařilo draky „zprovoznit“. Vítr dul, mladé nohy běhaly, provázek se odvíjel a draci létali. Někomu jen chvíli, jinému déle. Kdo chtěl, mohl si splnit 3 podzimní disciplíny – hříbečky se změnili v hřebíčky a zatloukali jsme je kladívky do špalku, gumovými míčky jsme se pokusili trefit dýni, bramborami z ošatky jsme házeli do obruče. Na zpáteční cestě byli někteří draci pocuchaní, provázky zašmodrchané nebo přetržené, ovšem za tu chvilku radosti to stálo!

Jitka Čalová a Markéta Švandrlíková, učitelky druhých tříd