Třeťáci nyní v prvouce probírají učivo o Sluneční soustavě. Vesmírné  téma se záhy pro žáky projevilo jako velice zajímavé a plné podnětů k otázkám. A jelikož si nemůžeme povídat přímo ve škole, kde by k různým hovorům byl dán dostatečný prostor, zkusili jsme to netradičně. Ve středu 17. února se k nám připojil host Petr Brož – český vědec a geolog, který se zabývá zkoumáním sopečné činnosti na Marsu. Děti mu mohly pokládat otázky, které si připravily, nebo se rovnou ptát na to, co je právě napadlo. Záběr byl šikoký – od obecných otázek z astrofyziky či matematiky k dotazům týkajících se pozorování hvězd a astronomie ke konstruování raket a kosmických vozítek až po otázky života a mimozemských civilizací. Výzkumník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd trpělivě odpovídal a vysvětlovat vše, co věděl (a že toho bylo dost!), ovšem někdy musel také použít odpověď: „to ještě nikdo neví“. Děti vydržely vyptávat se a poslouchat celých 72 min a zdálo se, že téma je bezedné. Setkání online jsme zakončili pozvánkou k televizní obrazovce. Ve čtvrtek 18.2. od 21h bude Petr Brož se svými kolegy na ČT24 komentovat pokus o přistání amerického vozítka Perseverance na Marsu. Držme vozítku palce! Petru Brožovi moc děkujeme za poutavé povídání.

Jitka Čalová, třídní učitelka 3.A