Pátek

Předpokládaný příjezd ke škole je kolem 12:30 hod. 


Čtvrtek

Poslední den školy v přírodě zahájila 7.B budíčkem už ve 3:30 ráno. Třída totiž vyrazila na Hubertovu vyhlídku chytit východ slunce nad Sněžkou. A povedlo se, fotky najdete v galerii. Ostatní vstávali až k snídani a program začali dopoledne. 5.A si zahrála únikovou hru, zato 4.B unikla do lesa hledat brouky a určovat je podle klíče. Třídy 4.A a 4.C se věnovaly všemu možnému: kluci stavěli bosonohou stezku v potoce, holky cvičily s obručí, někdo si zkusil lakros a někdo zas hrál karty. Děvčata ze 6.A se s p. uč. Halkem snažili vyklepnout kluky slávisty ve fotbale, žel nepodařilo se.

Na závěrečnou túru se vydala 6.B a 7.C: cestou pod Kolínskou boudou údolím říčky Čisté k Berghausu, starému středověkému dolu, a pak zase zpátky na Černou horu. Finální výšlap od Zrcadlových bud odrovnal i zkušené turisty, ale po obědě už byli všichni opět plni energie.

A energie byla potřeba, odpoledne totiž vrcholily Černohorské hry dvěma soutěžemi: v přetahování lanem a v běhací hře “Pověz to koňovi”. Potlesk si zasloužili všichni, avšak vyhrát mohl nakonec jen jeden tým. Ale ještě než došlo na sladkou odměnu, odehrála se bitva s vodními balonky. I v nadmořské výšce 1250m bylo totiž dost vedro. Ale jinak počasí vycházelo skvěle, vařili dobře a školu v přírodě končíme s úsměvy.

Tímto končí i zpravodajství z Černé hory, zítra zde jen upřesníme čas návratu, kdyby se stalo něco nepředpokládaného na cestě do Prahy. S návratem k Edenu počítáme kolem 12:00.

Středa

Po včerejších náročných túrách zvolily všechny třídy klidnější dopolední program. Čtvrťáci ze 4.A a 4.C batikovali trička, podobně také děti z 5.A vzaly trika do parády a díky textilním fixám mají originální památku na letošní školu v přírodě. 4.B pracovala na prezentaci výtvarného projektu, který příští týden ve středu uvidíte během komentované prohlídky školní zahrady. Šesťáci usilovně trénovali nohejbal, frisbee a hru Bang! Rovněž třídní učitelé 7.B a 7.C připravili osobitý program: p. uč. Pinkr vytáhl kytaru a zpěvník, p. uč. Černá vytasila “trapné hry s Černou”, které byly tak trapné, že sedmáky bavily víc než dvě hodiny.

Odpoledne bylo vyhrazeno Černohorským hrám – běžel se orientační závod. Každý tým musel nejprve zakreslit jednotlivé kontroly do mapy, podle které se vydal na trasu. Ta vedla asi 3km okruhem kolem Černé hory. Na zastávkách pak týmy plnily různé úkoly – například řešily logickou úlohu, hledaly pavouky, házely na cíl nebo střílely z luku. Pokud se dařilo, skupina získala indicii a čím víc indicií, tím větší šance odhalit tajenku. Nutno dodat, že všechny týmy byly v luštění úspěšné, a tak rozhodoval běžecký čas.

Po večeři se jídelna proměnila v taneční sál, kde mnozí předváděli takřka profesionální kreace při taneční aktivitě Just Dance. Co dodat – další den na Černé hoře se vydařil.

Úterý

Dnes byl před námi další celodenní výlet, tentokrát směrem k Peci pod Sněžkou. Rozdělili jsme se na tři výpravy. Ti nejodvážnější ze šestých a sedmých tříd pokračovali z Pece až na Sněžku. Náročný výšlap na nejvyšší českou horu a celkových 32km zvládli všichni zúčastnění bravurně, i když nohy pochopitelně dost bolí.

Čtvrťákům a páťákům stačil okruh z Černé hory přes Kolínskou a Pražskou boudu do Pece, kde si děti mohly nakoupit suvenýry, pohledy a zchladit se zmrzlinou. Zpáteční cestu si o malinko zkrátily turistickým vláčkem na Kolínskou boudu, ale dál do hotelu už zase ťapaly po svých. Zvládly tak krásných 16km.

Opatrnější turisté ze 6. a 7. tříd, kteří nešplhali na Sněžku, se také vydali do Pece, ovšem od mladších spolužáků se odpojili na Pražské boudě a pokračovali přes Lyžařskou boudu, Liščí horu a Hnědý vrch. Celkové skóre: 22km.

Není divu, že dnes po večeři nepokračovaly Černohorské hry a všichni se spokojili s promítáním filmu Rodiče na baterky. Milí rodiče, všichni vás moc zdraví! 🙂

Pondělí

Dnešní dopolední program probíhal v režii třídních učitelů. Paní učitelky ze 4. tříd připravily sportovní dopoledne: střílelo se z luku, hrála se fotbalová vybíjená ve vypuštěném bazénu, kroutilo se obručí a stavěly se domečky z přírodnin. 4.B a 6.A malovala kamínky, které v úterý doručí parta výletníku na Sněžku. Děti ze 6.B hrály stolní tenis a hry “Vypni to” a “Bez wifiny”. U stolních her se bavily také 7.B (Zaklínač a Bang!) a 7.C (žolíky, šachy).

Odpoledne jsme sledovali fotbalové utkání Česko – Skotsko. A po večeři pokračovaly Černohorské hry – celotýdenní soutěžení deseti týmů. V každém týmu spolupracují děti napříč všemi ročníky. Dnes si vyzkoušely chůzi po slackline, štafetové soutěže, slepou řadu, logické úlohy a kooperaci při skupinovém prolézání obručí.

Neděle

Třídy 6.B a 7.B se vydaly na túru do Horního Maršova a zase zpátky na Černou horu. Po cestě zkoumaly hmyz, zastavily se ve Středisku ekologické výchovy a vyzkoušely quest v Maršově. A i když někteří výletníci končili cestu s jazykem na vestě, všichni těch 24 km nádherně zvládli. Kus cesty měli společný se 4.A a 4.C, čtvrťáci se odpojili na Krausových boudách. Po úbočí Světlé hory se dostali k tetřívkově ložnici na Černohorském rašeliništi. Byl to velký zážitek prodírat se mlčky borůvčím a poslouchat zvuky lesa.

Jiným směrem se vydali 4.B, 5.A, 6.A a 7.C. Jejich cílem byla Kolínská bouda. A tento cíl byl skutečně dosažen a stejně jako u předešlých skupin, byla i tato cesta spojena s pozorováním přírody. Ovšem jen tahle túra vyvrcholila sladkou tečkou na Kábrtovkách – zmrzlinovým pohárem s horkými malinami a šlehačkou.

Fotogalerie

Daniel Abrhám – vedoucí školy v přírodě

BEZINFEKČNOST 2021