Úvod > Informace ze školy > Co se děje > Zeptej se vědce

Zeptej se vědce

Vědkyně Hana Dufková představila svět lingvistiky žákům 6.A a 7.A: V úterý 5. března se v rámci projektu Zeptej se vědce odehrál inspirativní zážitek pro žáky 6.A a 7.A. Hostem naší školy byla vědkyně Hana Dufková z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, která se specializuje na lingvistiku. Paní Dufková se podělila o svou vášeň pro studium jazyka. Představila žákům nejenom svoji práci, ale také způsoby, jak se jazyk zkoumá pomocí jazykových korpusů - velkých databází jazykových vzorků.Jedním z nejzajímavějších momentů setkání bylo vysvětlení práce s konkrétním slovíčkem „meh". Paní Dufková ukázala, jak se na tomto příkladu analyzují jazykové korpusy a jak mohou být užitečné při zkoumání různých jazykových jevů. Většinu žáků nadchly nejenom ukázky práce s korpusy, ale také způsob, jakým paní Dufková přiblížila svou práci. Její nadšení a odbornost byly nakažlivé a inspirovaly mnohé z nás k zamyšlení nad tím, jak složitý a fascinující je svět jazyka.

Iva Mervartová a Jan Havlice, učitelé českého jazyka